§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Aktywny wypoczynek w polskich górach

Pojedź z FlixBusem w góry

Przeżyj wakacyjną przygodę w polskich górach

Góry to jedna z najchętniej wybieranych wakacyjnych destynacji. Gwarantują zapierające dech w piersiach widoki, bliski kontakt z naturą i aktywny wypoczynek. Żeby przeżyć wymarzoną górską przygodę, nie musisz wyjeżdżać za granicę: polskie wzniesienia są różnorodne i malownicze, przez co przyciągają turystów z całego świata. Imponujące rozmiarem Tatry, tajemnicze Sudety i zachwycające o każdej porze roku Bieszczady – planując wakacje w polskich górach, będziesz miał w czym wybierać. Przeżyjesz niezapomniane chwile, wędrując, uprawiając wspinaczkę, podziwiając krajobrazy i odkrywając góralską kulturę. Poznasz lokalne specjały, liczne muzea, skanseny i galerie sztuki. Brzmi świetnie, prawda? Z FlixBusem dojedziesz do najważniejszych ośrodków wypoczynkowych. Ze względu na świetną infrastrukturę, miejscowości letniskowe będą też doskonałą bazą wypadową – stąd tylko kilka kroków dzieli Cię od najwyższych polskich szczytów!

Tatry

Pojedź z FlixBusem w Tatry

Gdzie na wakacje w górach?

Kochasz trekking i nie wyobrażasz sobie urlopu bez wędrówek górskim szlakiem? Planując wczasy w Polsce, będziesz miał w czym wybierać. Nasz kraj może pochwalić się pięknymi pasmami i bogatą góralską tradycją. Zastanawiasz się, jaki kierunek obrać? Oto kilka miejsc, które powinien odwiedzić każdy zapalony miłośnik gór:

Zakopane – Nie bez powodu nazywane bywa zimową stolicą Polski. To największy i najbardziej znany ośrodek wypoczynkowy w polskich górach. Położone u podnóża Tatr miasto swoją sławę zawdzięcza licznym artystom, którzy przyjeżdżali do Zakopanego w poszukiwaniu odpoczynku i natchnienia. Szczyty nad miastem były inspiracją dla muzyków, poetów i malarzy. Swoje miejsce na ziemi odnaleźli tu między innymi Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Witkacy, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Karol Szymanowski. Spędzając wakacje w Zakopanem, będziesz miał okazję nie tylko skorzystać z szlaków turystycznych prowadzących przez Tatrzański Park Narodowy do malowniczych dolinek i górskich szczytów, ale również odkryć unikatowe zabytki architektury. O ważnej roli miasta świadczą wzniesione w tradycyjnym zakopiańskim stylu wille (jak słynne Atma, Koliba czy Witkiewiczówka), prezentujące imponujące zbiory Muzeum Tatrzańskie, a także chętnie odwiedzany Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym pochowane są ważne dla kultury Polski postacie. Zakopane to wprost wymarzona sceneria na górskie wyprawy. Zorganizuj wycieczkę przez Dolinę Pięciu Stawów, rozkoszuj oczy widokiem Morskiego Oka, podziwiaj wodospady, potoki i jaskinie. Nie zapomnij skosztować słynnych oscypków i zrobić zakupów na Krupówkach. Z FlixBusem bez problemu dostaniesz się do centrum Zakopanego – przebywając w tym klimatycznym mieście, na dobre rozkochasz się w górach!

Bieszczady

Odkrywaj Bieszczady z FlixBusem

A może wakacje w Bieszczadach? Te przez wielu uznawane są za najpiękniejsze pasmo górskie w naszym kraju. Zachwycają pejzażami i nielicznymi śladami obecności człowieka: starymi kościółkami i cerkiewkami, drewnianymi góralskimi chatami, pochylonymi krzyżami pojawiającymi się wzdłuż szlaków. Najwyższy szczyt Bieszczad to Tarnica – choć nie imponuje rozmiarem (1346 m n.p.m), powala zapierającymi dech w piersiach, dzikimi krajobrazami. Przyciągającą spragnionych przygód miłośników gór atrakcją jest również Chatka Puchatka – urokliwe schronisko skrywające się na Połoninie Wetlińskiej. Będąc na wczasach w tej części Polski, odkryjesz bogatą faunę i florę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nacieszysz oczy jedynymi w swoim rodzaju widokami i spędzisz czas aktywnie, uprawiając wspinaczkę, spacerując albo organizując wycieczki rowerowe.
Beskid Śląski – To obowiązkowy punkt na turystycznej mapie dla każdego, kto kocha góry. Tutaj swój początek ma najdłuższy szlak górski w Polsce, czyli liczący ponad 500 km Główny Szlak Beskidzki – ciągnący się od Ustronia aż po Bieszczady. Największą atrakcją regionu jest Wielka Czantoria, szczyt o wysokości 995 m n.p.m., z którego podziwiać możesz panoramę polskich i czeskich gór. Niezapomnianą przygodą dla całej rodziny będzie wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu – tutaj możesz spełnić swoje marzenie o bliskim kontakcie ze zwierzętami: sarnami, jeleniami, żubrami. Jeśli jesteś fanem skoków narciarskich, koniecznie zobacz też kompleks skoczni narciarskich w Wiśle.

Karkonosze

Odkrywaj Karkonosze z FlixBusem

Drugie po Zakopanem najbardziej znane polskie miasto położone u podnóża gór to oczywiście Karpacz. Zwiedzisz tu drewnianą średniowieczną Świątynię Wang, z której szlakiem niebieskim dostaniesz się do jednego z najstarszych schronisk w polskich górach: położonej nad Małym Stawem Samotni. W okolicy odkryjesz liczne doliny, wodospady, stawy i jeziora. Prawdziwą atrakcją będzie wspinaczka na najwyższy szczyt Karkonoszy: Śnieżkę (1602 m n.p.m.). Warto pamiętać, że to nie jedyne pasmo górskie w okolicy: będąc w Sudetach, warto poznać także Rudawy Janowickie, Góry Izerskie lub Góry Stołowe – choć położone blisko siebie, wzniesienia te oferują zupełnie odmienne widoki i wrażenia!

Polskie góry – największe atrakcje

Jak sprawić, by wakacje w górach były jeszcze bardziej wyjątkowe? To kilka wskazówek, które pomogą Ci zorganizować niezapomnianą wyprawę.

Gdzie obejrzeć najładniejsze zachody słońca?
Planując wypad w góry, z pewnością chciałbyś mieć okazję obejrzenia niezwykłego spektaklu, jakim jest zachód słońca nad górskimi pasmami. Gdzie widok będzie najlepszy? Imponujące obrazy obejrzysz z Giewontu i Gubałówki (Tatry), Śnieżki (Karkonosze), ale również z mniejszych szczytów, takich jak Czantoria lub Babia Góra w Beskidzie Śląskim albo Tarnica w Bieszczadach.

Gdzie podziwiać najpiękniejsze pola krokusów?
Te kwiaty to jeden z symboli górskiej przyrody. Jeśli marzą Ci się zdjęcia fioletowych pól krokusów, wybierz się wczesną wiosną do Doliny Chochołowskiej w Tatrach albo do Hali Długiej w Bieszczadach.

Jakich dań skosztować w czasie pobytu w polskich górach?
Niezależnie od tego, gdzie się wybierzesz, warto poznać nie tylko piękno miejscowej przyrody, ale również lokalne tradycje. Dla górali, oprócz ludowej sztuki i muzyki, ważnym elementem tożsamości jest kuchnia. Goszcząc w Zakopanem, spróbuj nie tylko słynnych oscypków, ale również innych serów: gołki, redykołki, bryndzy. Typowymi dla kuchni podhalańskiej daniami są również kwaśnica, schab po gazdowsku oraz słodkie bombolki. W regionie Karkonoszy popularnością cieszy się przypominająca żurek zupa kyselo oraz sejkory – tradycyjne placki ziemniaczane. W Beskidzie Śląskim gospody serwują rosół z... karpia oraz prażucha, rodzaj mącznych klusek. Bieszczady z kolei zachwycą Cię z kolei pierogami, gołąbkami i smalcem z borowikami. Możesz mieć pewność: Twoja wakacyjna przygoda w górach będzie nie tylko ciekawa, ale i wyjątkowo smaczna!

Zarezerwuj swój bilet już teraz